Tartu

Tartu

Tartu on orus Emajõe. Elanikud - 112000 (vastavalt 1986). Kaugus Tallinnast (maanteel) - 186 km. Tartu on vana ajalooline linn.

Tartu - Emajõe Ateena

Tartu on ülikoolilinn. Peale selle on ta laulupeolinn. Aastad 1632 (Tartu Ülikooli asutamine) ja 1869 (Eesti esimene üldlaulupidu) on eesti kultuuri tähtaastad. Palju kuulsust on Tartule toonud ka teater „Vanemuine", mis on asutatud 1906. aastal.

Tartu asub Emajõe ürgorus. Elanikke on 112000 (1986. а. andmetel). Kaugus Tallinnast (mööda maanteed) - 186 km.

Tartu on suuruselt ja tähtsuselt Tallinna järel teine linn, majandus- ja kultuurikeskus ning liiklussõlm.

Esimese aastatuhande teisel poolel rajan Toomemäele linnus — Tarbatu. 1030. a. vallutas linnuse Kiievi suurvürst Jaroslav Tark ja nimetas selle oma ristinime (Jüri) järgi Jurjeviks.

Sakslased ehitasid Toomemäele piiskopi kivililinnuse. Tartu omaaegne saksakeelne nimi Dorpat ja venekeelne Derpt tulenevad eestikeelsest nimetusest Tarbatu. Linn tekkis XIII sajandi keskpaiku. See oli Liivimaa tähtsamaid kaubalinnu ning kuulus Hansa Liitu.

Tartu on kaunis linn. Toomemäel on Ingli- ja Kuradisild, Toomkiriku (ehitatud 14. sajandil) varemed, kus nüüd asub ülikooli muuseum. Tartlaste armastatud paiku on Emajõe kaldapuiestikud, ülikooli botaanikaaed ja Toomemägi.

Tartu vapil on hõbedased väravad mõõga ja võtmega punasel kilbil.

Similar articles:

БизнесВ Тарту работают первые украинские трудовые мигранты

СпортМеждународный турнир по художественной гимнастике "Мисс Валентайн"

ОбразованиеТартуский прикладной колледж VOCO

НаселениеГорода

4077 views

Rating: 0 Votes: 0

Comments

No comments yet. Yours will be the first!