Võõrleegion NATO Battlegroup Estonia

Võõrleegion NATO Battlegroup Estonia

Prantsuse armee vahetas Tapal NATO lahingugrupis belglased välja. Prantsuse kaitseväelased vahetasid Tapal teenivad Belgia kaitseväelased välja.

Tapal paiknevas NATO lahingugrupis asub Belgia kaitseväelaste asemel teenima Prantsuse armee, kes jääb sinna kaheksaks kuuks. Nii nagu kõik liitlased, on ka prantslased Eestis, et hoida rahu, tugevdada NATO julgeolekut ja hoida ära võimalikku agressiooni.

Prantsusmaa lipu heiskamine tähistab nende missiooni algust. Ligi 300 prantsuse sõduri tulekuga lahkuvad siit belglased. Eestisse jäävad aga teenima britid, kes on liitlaste lahingugrupi juhtriik, mis tähendab, et nad on Tapal püsivalt, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me oleme avastanud suurepärase maa, kus meil on õnn töötada järgmised kuud koos Eesti ja Briti sõduritega," lausus kolonel Damien De Desombes.

Küsimusele, kas on midagi, mida nad tahaksid õpetada eestlastele või hoopis eestlastelt ja brittidelt ise õppida, vastas ta, et usutavasti on meil väga palju koos õppida.

"Üks meie eesmärke on tugevdada üksustevahelist kiirust, selleks tuleb aga koostööd teha ja seda me eestlaste ja brittidega ka plaanime," sõnas De Desombes.

Prantslased tulid siia koos oma sõjavarustusega: jalaväe lahingumasinad, veoautod ja 52 tonni kaaluvad tankid pandi aegsasti rongidega Eesti poole teele. 

"Tõime kaasa sama varustuse, millega töötame Prantsusmaal ja millega käime näiteks oma rahvuslikul pühal, 14. juulil paraadil," lausus major Marc.

Teatepulga andsid prantslastele üle belglased. Belglastele meeldis Eestis paks mets ja talvised olud valge lumega - just see, millest omal maal puudust tuntakse.

"Me õppisime ellujäämistehnikaid külma ilma tingimustes, see oli väga hea kogemus," sõnas reamees Pieter-Jan.

Kui belglased olid Tapal esimest korda, siis prantslaste jaoks on tegu juba tuttava kohaga. Esimest korda olid Prantsusmaa sõdurid Eestis 2017. aastal.

"Otsus, kuhu saata meie väed, analüüsitakse igal korral detailideni läbi. Seda otsustab president ja vahetult enne uue missiooni algust," ütles Prantsusmaa suursaadik Eestis Claudia Delmas-Scherer. "Valik tehakse ka sõltuvalt sellest, kuhu Prantsusmaa veel oma sõdureid saadab. Meil on väga palju sõdureid välismissioonidel, terrorioht on Prantsusmaal kõrge ning Prantsusmaa valitsus peab teadma väga täpselt, millised jõud kuhu ja millal saata."

Kaitseminister Jüri Luik tänas belglasi laitmatu teenistuse eest ja tervitas prantslasi nende teistkordsel rotatsioonil Eestis.

Luige sõnul on liitlased näidanud üles suurt pühendumust meie piirkonna kaitsmisel ja see sõprus on karastunud lahinguväljal — Eesti sõdurid on teeninud koos Prantsuse sõduritega Kosovo, Kesk-Aafrika ja Mali konfliktipiirkondades. Malis Barkhanes teenivad Eesti ja Prantsuse üksused koos praegugi.

“Nagu Alexandre Dumas vanem kord nii tabavalt on kirjutanud — üks kõigi ja kõik ühe eest!”, lausus Jüri Luik rõhutamaks liitlassuhete vankumatust.

Prantsuse kontingenti kuulub ligikaudu 300 Prantsuse armee 2. soomusbrigaadi ja võõrleegioni sõdurit, kes teenivad Tapal kuni käesoleva aasta detsembrini. Prantsusmaa lähetas oma sõdurid Eestisse juba 2017. aastal, kui NATO lahingugrupi esimesed üksused siia saabusid. Samuti kaitses Prantsusmaa õhuväe lennusalk Eesti õhuruumi NATO Balti õhuturbe raames Ämaris 2018. aasta aprillist kuni septembrini.

Belglaste üksus teenis Eestis alates käesoleva aasta jaanuarist. Üksuse tuumik põhineb väärika ajalooga Chasseur Ardennais ehk “Ardennais´i küttide” pataljonil. Kokku oli üksuses 300 Belgia kaitseväelast ning umbes 100 ühikut lahingutehnikat.

 

Similar articles:

ОборонаФранция разместит в Эстонии танки и БМП

ОборонаПрибытие французских военнослужащих в Эмари

ОборонаВ Эстонию прибыли 130 военнослужащих группы быстрого реагирования НАТО

ОборонаВ Тапа прибыли французские танки

ОборонаВ Тапа прибыла военная техника для французского батальона НАТО


Rating: 0 Votes: 0

Comments

No comments yet. Yours will be the first!