Eesti teatrid

Eesti teatrid

Eestimaal korraldati teatrietendusi juba 16. sajandil. Eesti rahvuslik teater sündis 19. sajandil. Laulu- ja mänguseltsid „Estonia" Tallinnas, "Vanemuine" Tartus, „Endla" Pärnus, „Koit" Viljandis, „Ilmarine" Narvas olid teatrite eelkäijad.

1906. aastal sai "Estonia" laulu- ja mänguseltsist kutseline teater. Juba 1908. aastal mängiti siin sõnalavastusi, oopereid ja operette. „Estonia" teatrihoone valmis 1913. aastal. „Estonia" on meie suurim teater. Seda tuntakse ka väljaspool Eestit. Külalisetendused Helsingis, Stockholmis, Pariisis, Moskvas, Peterburis, Riias, Vilniuses ja mujal on toonud „Estoniale" kuulsust.

"Estonia" teatri laval on esinenud lauljad Georg Ots, Tiit Kuusik, Hendrik Krumm, tantsijad Helmi Puur, Tiiu Randviir ja Tiit Härm. Hästi on tuntud dirigent Eri Klas, balletilavastaja Mai Murdmaa, laulja Mati Palm, priimabaleriin Kaie Kõrb ja paljud teised.

"Vanemuise" teater avas oma uksed samuti 1906. aastal. Selles teatris mängitakse nii draamasid, komöödiaid kui ka oopereid, ballette ja operette. Seega on „Vanemuine" väga omapärane teater ja sellisena ainulaadne Eestimaal.

Teatreid on Eestis veel Pärnus („Endla"), Viljandis („Ugala") ja Rakveres.

Kõige elavam on teatrielu loomulikult pealinnas. Siin töötavad veel Eesti Draamateater, Vene Draamateater, Linnateater (endine Noorsooteater), Nukuteater, Vanalinnastuudio, Von Krahli Teater. Iga teatrisõber võib leida endale midagi huvitavat ja meeldivat.

2440 views

Rating: 0 Votes: 0

Comments

No comments yet. Yours will be the first!