Eesti muuseumid

Eesti muuseumid
Eesti vanimad muuseumid on alguse saanud baltisakslaste erakogudest. Esimene muuseum avati Tallinnas 1802. aastal. See oli Tallinna apteekri J. Burcharti ajalooliste esemete kogu. Tartu Ülikooli kunstimuuseum, mis praegu kannab Klassikalise Muinasteaduse Muuseumi nime, asutati 1803. aastal.

Eestlaste üheks tähtsamaks muuseumiks oli ja on Eesti Rahva Muuseum Tartus, mis loodi 1909. aastal. Muuseumi ülesandeks oli etnograafiliste esemete ja rahvaluule kogumine, säilitamine ja uurimine. Seal hoitakse ka praegu eesti rahva tarbeesemeid, rõivaid ja kunstiteoseid. Rahvaluulekogud asuvad nüüd Tartu Kirjandusmuuseumis.

17. novembril 1919. aastal otsustas rühm eesti kunstnikke, et ka Tallinnas peab olema oma muuseum. Nende seas olid meie kunsti suurkujud Kristjan Raud ja Ants Laikmaa. 1921. aastal avati Kadrioru lossis muuseumi esimene ekspositsioon. Praegu asub Eesti Kunstimuuseum Toompeal, Lossi platsil. Selle kogudes on üle kahekümne tuhande teose. Siin on esindatud Lääne-Euroopa ja vene kunst ning loomulikult säilitatakse just siin eesti kunstnike tuntud töid. Eestis on koos filiaalidega üle 60 muuseumi. Tutvume mõnedega neist.

Tallinna muuseumid

Tallinna Linnamuuseumi ekspositsioon on pühendatud Tallinna ajaloole. Eksponaadid räägivad Tallinna ajaloost alates Põhjasõjast (1700—1721) kuni tänapäevani. Siin võib näha mööblit, nõusid, riideid, mis aitavad mõista linlaste elu paljude aastakümnete jooksul. Muuseum asub Vene t. 17. See on avatud 10.30—18.00. Puhkepäev on teisipäev.

Meremuuseumi ekspositsiooniks on materjalid laevaehituse, meresõidu ja kalapüügi kohta Eestis. Laevamudelite kollektsioon räägib laevasõidu ajaloost. Külastajad võivad siin näha vanu purjekaid ja nüüdisaegseid kauba- ning reisilaevu. Muuseumis on ka Balti mere tähtsamate majakate makette. Muuseum asub Pikk t. 70 Paksus Margareetas. Avatud 10.00—18.00. Suletud esmaspäeval ja teisipäeval.

Tarbekunstimuuseumi esimesel korrusel korraldatakse näitusi. Teisel ja kolmandal korrusel on eesti tarbekunsti püsinäitus: vaibad, klaas, keraamika, nahk- ja metallesemed. Muuseum asub Lai 1.17. Muuseum on avatud 11.00—18.00. Puhkepäevad on esmaspäev ja teisipäev.

2260 views

Rating: 0 Votes: 0

Comments

No comments yet. Yours will be the first!