Tee Tartu rahu juurde algas lahinguga Keldrimäel

Tee Tartu rahu juurde algas lahinguga Keldrimäel

Kui paljud Vabadussõjas võidelnud üksused said oma loomise ja lahingulood kaante vahele vahetult pärast Vabadussõja lõppu, siis 4. rahvaväe polk, mis oli Viru jalaväepataljoni eelkäija, pidi oma raamatut ootama seni, kuni nende loomisest möödub 102 ning esimesest lahingust 101 aastat. Nüüd on see viga parandatud: Aimar Kuldvere on kokku pannud 536-leheküljelise rohke pildimaterjaliga raamatu "Viru jalaväepataljon".

Aimar Kuldvere, kes andis eelmise aasta novembris välja ajakirja SE&JS telliskivi paksuse raamatu Viru jalaväepataljon. jalaväepataljon "), teatab ta enesekindlalt, et Vabadussõjas nii olulist rolli mänginud väeosast ja selle vale poliitiliste põhjuste kohta on liiga vähe kirjutatud.

Aimar Kuldvere ja SE&JS kirjastuse omanik Sirje Endre

Kuldvere hakkas raamatu jaoks materjali koguma juba 2005. aastal; üks põhjuseid, ütles ta, oli see, et nad hakkasid sõjaväeüksuste ajalugu uuesti hindama. "Mitmed sõjaväeüksused - Kuperyanovsky jalaväepataljon, 1. ja 2. rügement - on juba oma raamatu kätte saanud ning materjalid Viru jalaväepataljoni kohta, ehkki need koguti enne 1937. aastat, väljaandesse ei jõudnud," ütleb Kuldvere .

- Eesti rahva armee 4. rügemendist ja tänapäeva Ida-Virumaa territooriumil toimunud Vabadussõja lahingutest pole keegi piisavalt detailselt kirjutanud. Tähelepanu läks rohkem lõunarindele, leiab autor.

Nii seadis ta endale eesmärgiks see töö lõpetada.

- Kuna mul puudub ajalooline taust, kulus materjali töötlemiseks palju aega. Kopeerisin käsikirja kolm-neli korda ja otsisin selle käigus paremaid lahendusi. Nii et lugu ei osutu liiga monotoonseks ja pole seotud ainult sõjaliste asjadega, laiendasin teemat. Seetõttu on raamatus kasutatud ka palju selle piirkonna inimeste elulugusid ja fotosid; raamat jutustab samas üksuses teenivate sõdurite loo. Tänu sellele sai tühimik täidetud. Mida me veel teame vabadussõjast? Lõunarindel tegutseva Kuperyanovi kohta on palju räägitud ja räägime palju ka soomusrongidest. 2018. aastal vabastati Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul ka Vabadussõja ajalugu, milles Viru rinde kohta ei öelda sõnagi, kirjutab Kuldvere.

"Vaikuse ajastu" veinid?

Kuidas see juhtus? Armeega seotud autor leiab, et põhjus võib peituda niinimetatud vaikuse ajastul, sest paljud rügemendi koosseisu kuulunud sõdalased muutusid hiljem “vapsideks”.

- Toonane sisepoliitika viis varjatuseni ja Vabadussõjast jäi mulje, et see toimub ainult lõunarindel. Käsikirja vastuvõtmisel sattusin paljude ajalooliste faktide juurde, mis viitavad sellele, et Vabadussõja esimene periood, selle tagumised relvastusvõitlused toimusid täpselt Põhja-Eestis ja peamiselt Viru rindel. Vaatlusalune sõjaväeosa on oluline Eesti ajaloo seisukohast, eelkõige seetõttu, et see oli esimene, kes sai hakkama vaenlasega.

Tegelikult ei olnud Eestis sel ajal muud üksust peale 4. rügemendi, mille formeerimine algas taas 22. novembril 1918 Narvas (rügemendi formeerimist alustati esmakordselt 19. detsembril 1917. - toim.). Poolteist kuud rügement tegutses rindel üksi. Tema peamine ülesanne oli vaenlase edasiliikumise aeglustamine. “Viru rinde ülem oli kindral Tynisson, kelle monument seisab Johvi keskväljakul,” räägib Kuldvere.

Eesti vägede vähesuse tõttu palgati hiljuti saavutatud iseseisvuse kaitsmiseks isegi Eestis alles olnud Saksa üksused.

"Esimene oli lahing Keldrimyagis"

"Ajaloo õpikus öeldakse, et Yoalas toimus Vabadussõja esimene lahing." See on täielik vale. Vabadussõda algas lahinguga teisel pool Narva jõge. Ja pärast teda oli Joalas lahing, ”täpsustab Kuldvere.

"Alates 26. novembrist (1918) võtsid Eesti sõjaväe üksuse sõdurid järk-järgult üle sakslastelt Keldrimyagi positsiooni. Keldrimyagi kaitsjaid ründasid 2800 punaarmeelast, kes tulid mööda Peterburi maanteed.

Lahing, milles Keldrimägi kõrgustik on Vabadussõja esimese lahingu toimumiskoht, algas täielikult 28. novembri hommikul pärast vaenlase pikka suurtükiväe ettevalmistust. Kell 5.30 avasid Punaarmee relvad Narvas ägeda tule, sihtmärkideks olid Narva linn, Ivangorod, Keldrimää kalmistu ja Keldrimägi. Patareid tulistati Zhorzhino (Novaja) ja Zarechye (Yamburgi munakivitee läheduses) küladest. Ivangorodi suurtükiväe tulekahju tagajärjel süttis mitu maja, tulekahju oli suunatud peamiselt linna, kuna Ivangorodi idapoolses servas olevad kraavid ei olnud kooritud.

Kell 6.30 ilmus silmapiirile vaenlase jalavägi. Sõdurite ketid lähenesid linnale peamiselt Yamburgi munakivitee ääres, kõndides mõlemal pool teed. Raudtee lähedal ilmusid Ivangorodist umbes 1200 meetrit ida pool asuva hiire lääneserva vene jalaväeüksused, kuid jalaväerünnak tõrjuti kella kaheksaks kuulipilduja ja suurtükiväe tulega ning pärastlõunal tõrjuti kõik bolševike rünnakud Keldrimyagi vastu. Seejärel hakkasid Saksa üksused Keldrimäel kaevikutest lahkuma. Ka eestlastele on antud korraldus taganeda. Sakslased õhkasid kell 15.30 sillad üle jõe. Keldrimyagi mängis rolli."

Hämmastavad inimesed

„Sõja kaks esimest kuud olid maagilised, sest sõjaväge tegelikult polnud - üksuste tegevust polnud veel kooskõlastatud ja väline vaenlane oli suur. Kuid hoolimata sellest suutsid nad vastu seista ja 3. jaanuaril 1919 toimunud Valkla lahingus peatati Nõukogude Venemaa rünnak. Tänu sellele saame täna rääkida Kuperyanovist, jõudsime lõpuks Eesti territooriumi vabastamiseni ja Tartu rahu juurde.

Kas Kuldvere suudab end kujutada Vabadussõja sõjameeste asemele? "Nad olid hämmastavad inimesed. Üks, mis mängis rolli, oli koolinoorte nooruslik julgus, kes ei teadnud, kuidas midagi karta. Teise osa moodustasid need, kes teadsid, mis ees seisab, nad osalesid Esimeses maailmasõjas. Nende roll mängis ka propaganda, tekkis ka hirm: kas me suudame ikkagi suure Venemaaga silmitsi seista? Ent ajalugu näitas sel hetkel, et suudame! "

Mida tähendab Tartu maailm Kuldvere jaoks? "Tartu rahu omab Eesti ajaloos suurt tähtsust ennekõike seetõttu, et sellest on saanud Eesti Vabariigi sünnitunnistus, mis kinnitas meie riigi piire ja suveräänsust."

Aimar Kuldvere

Sündinud 10. märtsil 1973 Põltsamaal.
Ta on teeninud Eesti kaitseväes alates 1993. aastast; Ta alustas tollases Viru eraldi jalaväepataljonis, kus teenis kuni 2016. aastani, olles läinud vanemrühmast operatiiv-väljaõppe osakonna vanem allohvitseri kohale. Seejärel jätkas ta teenistust aastatel 2016-2017 Paldiskis Kalevsky jalaväepataljonis. Aastatel 2017-2019 töötas ta väerelvarühma ülemana armee juhtkonna väljaõppevahemike teenistuses. Alates 1. juunist 2019 on ta olnud Kaitseliita Alutaguse meeskonna väljaõppeülem, kus ta tagab väljaõppe ülesehituse ja läbiviimise korralduse, samuti väljaõppe juhtimise kogu meeskonna koosseisus.
Haridus: keskharidus (kaitseväe sõjakool, mille ta lõpetas 1994. aastal). Ta läbis ametikursused kuni allohvitseride kursusteni.
Ametinimetus: vanemseersant.


Rating: 0 Votes: 0

Comments

No comments yet. Yours will be the first!